Stemningsfuld søndag i Silkeborg: En guide til vores by

Siden sidst #3

En gruppe-selfie sammen med Emil og Jasmin fra ‘Den Store Bagedyst’ <3

Nedenfor kan I læse lidt om, hvad der er sket af nye ting i vores liv siden sidst 😀

 1. I torsdags var vi til optagelserne til DR1’s store show, ’Året der gik’. Vi sad ved siden af Emil og Jasmin fra ’Den Store Bagedyst’, og vi var MEGA starstruck. Vi må indrømme, vi ikke kunne lade være med at tænke over, om de mon overhovedet genkendte os, haha. Vi blev også prikket på skulderen af Inger Støjberg, som nævnte, de havde fulgt rigtig meget med inde i ministeriet, hvor der var MEGET strikse regler om, at man ikke måtte snakke om det sidste afsnit, før alle havde set det. Og hun syntes, vi var så dejlige og søde <3. Nå, ja, og så fik Michael også taget et billede med Rasmussen, der repræsenterede Danmark til årets Eurovision (Michael er kæmpe Eurovision fan – og stolt af det!).
 2. Kathrine var i tøjkrise dagen inden ‘Året der gik’, men hun fik købt et nyt lækkert outfit – en sort buksedragt fra mbyM. Hun er faldet i ”sort tøj”-fælden igen. Hovsa! Men til gengæld har hun fået sig en guld-glimmertaske til, så det er okay 😀
 3. Apropos tøj så har Michael også været ude at shoppe. Og når vi siger, at Michael har været ude at shoppe, så mener vi, at Michael har prøvet tøj på, og så har Kathrine sagt, om det er godt til ham eller ej. Spøg til side, så endte han med at købe tre sweatere i H&M, som I kan se nederst i indlægget her. Hvis vi ikke tæller en jule-sweater med fra sidste år, så er det første gang, han i sit voksne liv har købt sweatere! På tide, ikke?
 4. Kathrine har efter et halvt år endelig færdiggjort ”Forbandet yngel”. Selvom hun prædiker til eleverne, at de skal læse mindst tyve minutter hver dag :D. Lige nu er hun gået i gang med ”Mooseltoe”.
 5. Det mest stillede spørgsmål, vi stadig får fra pressen og fans, er, om vi ikke snart skal have børn, selvom vi kun har kendt hinanden i et halvt år!
 6. Vi er nået til det punkt i vores forhold, hvor alt, hvad Michael siger, bliver tolket af Kathrine som en joke. Nogle gange hører hun slet ikke, hvad Michael faktisk har sagt, men hører noget andet inde i sit hoved, hvor sætningen er blevet lavet om til en joke. Vi er bange for, vi er ved at smelte sammen til en person.
 7. Michael var i biografen for at se animationsfilmen ’Spider-Man: Into the Spider-Verse’ med en af sine venner. Han giver den 9/10 og insisterer på, at det er den bedste Spider-Man film nogensinde!
 8. Kathrine har været rigtig sød og givet følgende tre adventsgaver til Michael: Vanter, julesweater og halstørklæde. Michael er nemlig en stædig mand, der ikke gider indrømme, at han har det koldt – så må Kathrine jo passe på ham 😀
 9. Sammen med flere andre kendte og ukendte danskere, heriblandt statsministeren og Sigmund fra ‘X Factor’, har vi læst juleevangeliet op i denne video fra Folkekirken.dk. Glædelig jul til jer alle <3
 10. Vi har, siden vi blev gift, leget “gul bil”-legen… Eller Kathrine har, Michael er bare blevet slået rigtig meget på skulderen. Omkring september forbarmede Kathrine sig så over Michael og sagde,”hvis du slår mig først på en gul bil, så stopper jeg!”. Michael har stadig ikke slået først endnu – han er helt håbløs.
 11. Vi var et smut forbi Tivoli Friheden i lørdags, hvor der er pyntet op til jul i allervoldsommeste grad! Der er virkelig flot, og vi kan stærkt anbefale at besøge det her i juletiden, hvis man er i området.
 12. Senere samme aften tog vi ind for at se bandet ’Luftens Helte’, som udelukkende spiller Disney-sange. Vi var af sted med flere af vores venner, og vi havde en sygt underholdende aften! Det er sjældent, man er til en koncert, hvor man faktisk kan synge med til samtlige sange. Kathrines yndlings Disney-sang er ”Det er kun mænd” fra Mulan, selvom hun faktisk ikke engang har set filmen. Michaels er ”Gør jer klar” sunget af Scar fra Løvernes Konge, selvom den sang, han måske er mest glad for selv at synge, er ”Let It Go” fra Frozen. Hvad er jeres yndlings Disney-sang?

 

1. Trøje i kashmirblanding (kan ikke fås i sort på linket desværre, men kig evt. i butikkerne!)

2. Sweatshirt med sjalskrave, 3. finstrikket trøje i rød

6 kommentarer

 • Hvor er I søde! Jeg har desværre boet i kagebageland det meste af det her efterår, så har slet ikke fået set GVFB – Undskyld! Så vidste ikke hvem vi sad ved siden af. Men I var super skønne sidemakkere 🙂

  Siden  ·  Svar på kommentar
  • Hej Jasmin

   Haha, det kan vi godt tilgive dig 😀

   Vi var i hvert fald rigtig glade for at følge med i Den Store Bagedyst! Fun fact: Jeg arbejder faktisk sammen med Kirstine Dollerup… Men jeg har stadig til gode at se Le Freak live, så det må jeg lige få rettet op på engang 😛

   Siden  ·  Svar på kommentar
 • Michelle

  Elsker simpelthen at følge jer! Måske os fordi i minder lidt om min kæreste og jeg. Jeg er lærerinde og han er gamer ! 👍

  Siden  ·  Svar på kommentar
  • Hej Michelle

   Haha, fedt! Det sjove er lidt, at Kathrine faktisk gamer mere, end jeg gør – i hvert fald hvis man tæller mobilspil med 😀

   Og nu bliver jeg jo helt nysgerrig – hvad gamer din kæreste? 😀

   Siden  ·  Svar på kommentar
 • Haha – det var da skægt, så synes Inger pludselig helt menneskelig i mine øjne 😀

  – A

  Siden  ·  Svar på kommentar

Skriv en kommentar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

 

Næste indlæg

Stemningsfuld søndag i Silkeborg: En guide til vores by